PHOTOGRAPHER & BLOGGER

Meh syh Schlitz, tempor duis single-origin ea next level ethnic ipsn dsrumdo larame timedos metssole coffee mekel.

Follow Me

Strona główna » Od czego zależy to ile kosztuje OC?

Od czego zależy to ile kosztuje OC?

Zbliża się termin zakupu nowego ubezpieczenia? A może zostało Ci jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz zastanawiasz się, ile kosztuje OC dla Twojego auta? Czas zatem zerknąć na to, jak wygląda rynek tych produktów ubezpieczeniowych na początku 2020 roku. Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej jest możliwości, aby obniżyć wysokość składki.

Tak naprawdę trudno jest dokładnie powiedzieć, ile kosztuje OC. Nawet, gdy spojrzy się na konkretne modele oraz roczniki pojazdów. Trzeba mieć świadomość, że nie są to jedyne czynniki, które wpływają na ostateczną wysokość składki. Dlatego może się zdarzyć, że dwie osoby, które mają dokładnie taki sam pojazd z podobnym przebiegiem, zapłacą składki różniące się między sobą nawet o kilkaset (lub więcej!) złotych. Z tego względu na statystyki związane z cenami polis warto spojrzeć w znacznie bardziej ogólnym ujęciu. 

Prognozy cen ubezpieczenia OC

Z tej perspektywy na kierowców czekają dobre wiadomości. Otóż wysokości składek za OC zdają się utrzymywać na poziomie podobnym do roku ubiegłego. Nie miały miejsce drastyczne podwyżki. Wręcz przeciwnie – w ostatnim kwartale roku zanotowano lekki spadek cen i ta tendencja ma się szansę utrzymać. Jest to doskonała wiadomość w kontekście planowania wydatków w domowym budżecie.

Od czego zależy to ile kosztuje OC?

Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że podstawowe ubezpieczenie OC ma taki sam zakres ochrony u wszystkich ubezpieczycieli. Dlatego to jeden z tych przypadków, w których przy poszukiwaniu najlepszej dla siebie opcji warto kierować się ceną. Jednym z takich przykładów jest różnica w cenie OC, w zależności od liczby posiadanych dzieci.

Cena OC a liczba dzieci
Przykład 1

Od czego zależy cena OC?

Ogromne znaczenie dla ceny OC mają takie czynniki jak:

  • marka, model oraz rocznik samochodu – najkorzystniej wypadają rodzinne auta, zaliczane do „bezpiecznych”, które mają kilka lat.
  • historia kierowcy – jeśli ma czyste konto wypadkowe, zapłaci mniej niż osoba, która w poprzednich latach „zaliczyła” stłuczkę.
  • wiek kierowcy – więcej płacą najmłodsi właściciele pojazdów, mniej osoby w średnim wieku.
  • stan cywilny kierowcy – niższe składki płacą osoby będące w związku małżeńskim i mające dzieci (ubezpieczyciel zakłada, że tacy właściciele pojazdów jeżdżą bezpieczniej).
  • miejsce zamieszkania – wyższe stawki OC zapłacą kierowcy mieszkający w metropoliach, niższe – ci z małych miejscowości.
gdzie najdroższe oc
Przykład 2

Inne czynniki cen OC

Jest jeszcze jeden ważny czynnik, a mianowicie wewnętrzna polityka, jaką mają poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Czasem ten sam kierowca może w różnych firmach otrzymać oferty ubezpieczenia OC, w których wysokość składki będzie się różniła nawet o kilkaset złotych. Dlatego coraz więcej osób szukających niedrogiego rozwiązania korzysta z serwisów takich jak Rankomat, gdzie można skorzystać z darmowego kalkulatora OC w kilka minut sprawdzić, gdzie jest najtaniej.

Można się spodziewać, że popularność takich serwisów z kalkulatorami ubezpieczeń komunikacyjnych w 2020 roku wzrośnie, a co za tym idzie – średnia cena OC spadnie. A to przecież realna korzyść dla każdego z nas. I to niezależnie jakim modelem auta aktualnie jeździmy.

Źródło: https://mototato.pl

Dodaj komentarz