PHOTOGRAPHER & BLOGGER

Meh syh Schlitz, tempor duis single-origin ea next level ethnic ipsn dsrumdo larame timedos metssole coffee mekel.

Follow Me

Strona główna » Mleko, a trądzik – czy nabiał może szkodzić Twojej cerze?

Mleko, a trądzik – czy nabiał może szkodzić Twojej cerze?

Przekonanie, że nabiał powoduje trądzik jest dość popularne. „Wyklucz z diety nabiał i ciesz się nieskazitelną cerą” – nie zliczę ile razy w Internecie czytałam tę poradę. Czy eliminacja nabiału z diety naprawdę tak dobrze wpłynie na naszą cerę? Czy nabiał jest przyczyną powstawania zmian trądzikowych?

Zanim przejdziemy do meritum, przypomnę Wam, że każda skóra jest inna i każdy organizm może reagować na coś inaczej. Nabiał może nasilać trądzik, ale nie musi. Jeżeli komuś eliminacja nabiału z diety faktycznie pomogła, to niestety nie oznacza, że na 100% pomoże także Tobie.

WPŁYW NABIAŁU NA CERĘ

Faktem jest, że nabiał (mleko i produkty mleczne) może mieć niekorzystny wpływ na cerę, więc słusznie jest kojarzony jako czynnik nasilający trądzik/występowanie zmian skórnych – stanów zapalnych.

Mleko i nabiał a trądzik – JAK TO DZIAŁA?

Niekorzystny wpływ produktów mlecznych na cerę prawdopodobnie wynika z obecności w mleku cukrów prostych. Spożycie mleka podnosi poziom insuliny i IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu). IGF-1 zwiększa produkcję łoju, co w rezultacie może prowadzić do powstawania stanu zapalnego skóry i zaostrzenia trądziku.

Powstanie i nasilanie się zmian trądzikowych to oczywiście o wiele bardziej złożona, wieloczynnikowa sprawa. Trądzik może być uwarunkowany genetycznie, może zależeć od hormonów, czy od czynników środowiskowych. Warto jednak przyjrzeć się także swojej diecie. U mnie ograniczenie nabiału wpłynęło pozytywnie na stan cery, ale nie sprawdzi się to u każdego. Często nie wyleczymy stanów zapalnych samą dietą, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Eliminacja niektórych składników może pomóc, zwłaszcza przy niewielkich zmianach skórnych.

P.S. Według badań na pogorszenie cery większy wpływ ma mleko odtłuszczone i niskotłuszczowe niż mleko pełnotłuste! Uważa się, że wynika to z mniejszej zawartości estrogenów w mleku odtłuszczonym, które przeciwdziałają rozwojowi trądziku.

Żródło: https://przystanekuroda.pl

Dodaj komentarz